Skóra powiek jest delikatna, z upływem czasu wiotczeje, a mięsień dźwigacz powieki i&...
Terapia manualna
Wykonaj zabieg w Klinice Medycyny Regeneracyjnej Horizon Medical Center
Terapia manualna pochodzi od słowa "Manus" z łacińskiego znaczy ręka. Zatem terapia manualna jest zespołem czynności wykonywanych ręcznie, czyli manualnie.
Terapia manualna rozpoczyna się szczegółowym wywiadem, badaniem pacjenta, postawieniem diagnozy funkcjonalnej, a następnie leczeniem polegającym na pracy ze stawami, strukturami torebkowymi, więzadłami, mięśniami oraz powięziami. Niezbędny do tego typu leczenia jest doświadczony fizjoterapeuta ze specjalizacją w terapii manualnej, u nas jest nim uznana Pani rehabilitant Dorota Ślebioda, która ukończyła liczne kursy dotyczące terapii manualnej (m.in metodą Mulligana, Maitlanda, Plaatsmana).
Terapia manualna jest wysoko wyspecjalizowaną gałęzią fizjoterapii wymagającą doskonałej znajomości anatomii, biomechaniki i fizjologii człowieka.
Jest wiele metod pracy manualnej z pacjentem. Granice pomiędzy różnego rodzaju terapiami manualnymi są nieostre, wiele elementów terapii jest wspólnych, a terapeuta podczas zabiegu wykorzystuje elementy wszystkich metod które zna. Dobrze wyszkoleni terapeuci w miarę zdobywania doświadczeń potrafią dobierać odpowiednie metody do aktualnego stanu zdrowia pacjenta. Duży zasób wiedzy, umiejętności i doświadczenia terapeuty daje gwarancję, że odpowiednie techniki zostaną dobrane i wykonane prawidłowo.
Punktem wyjścia wszystkich metod jest anatomia, fizjologia i biomechanika ruchu. Każda z metod terapeutycznych może kłaść większy nacisk na inny aspekt, ale cel jest zawsze taki sam: przywrócenie prawidłowej funkcji tkanek i narządów. Zwykle chodzi tu o narządy ruchu, ale nie tylko. Terapia wisceralna, która także, podobnie, jak osteopatia, czy masaż leczniczy, zalicza się do terapii manualnej, szczególny akcent kładzie na prawidłowe funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Celem terapii jest przywrócenie prawidłowego napięcia, elastyczności oraz ruchomości narządów wewnętrznych i otaczających je tkanek, co przedkłada się na prawidłową pracę tych narządów.
Większość chronicznych problemów bólowych, przejawiających się w zaburzeniach ruchomości stawowej oraz powięziowej, ma wiele powiązań z narządami wewnętrznymi. Rozpoznawanie i leczenie problemów narządów wewnętrznych jest kluczowe dla eliminacji problemów bólowych pacjenta oraz dla osiągania długofalowych efektów leczenia.
Prawidłowe funkcjonowanie narządów wewnętrznych warunkuje prawidłową regenerację organizmu, w tym regenerację stawów, mięśni, ścięgien, powięzi, zarówno po urazach, jak i po chorobach czy przeciążeniach.
Jeśli układ trawienny nie funkcjonuje prawidłowo, to przyjęty pokarm nie będzie odpowiednio strawiony, a ważne składniki odżywcze nie zostaną przez organizm przyswojone. Tkanki będą „ głodne” , a to uniemożliwia powrót do pełnego zdrowia. Zaleczenie to nie to samo co wyleczenie.
Oczywiście bardzo ważna w tym aspekcie jest kwestia indywidualnych zaleceń żywieniowych oraz jakości pożywienia, zastosowania ziół, odpowiedniej dawki ruchu, ale tu już wkraczamy w pojęcie „medycyny holistycznej” – organizm jest jedną całością, nie możemy leczyć jednej, wyizolowanej części ciała bez przywrócenia homeostazy całego organizmu.
Terapia manualna
Fakty o zabiegu terapia manualna:
- Czas trwania – 30 minut lub 60 minut
Najczęstsze wskazania do stosowania terapii manualnej:
- bóle i ograniczenie ruchomości kręgosłupa (choroba zwyrodnieniowa, dyskopatia, rwa barkowa, rwa kulszowa, kręgozmyk)
- bóle i ograniczenie ruchomości stawów obwodowych (pourazowe oraz na skutek schorzeń tj. choroba reumatyczna, zwyrodnieniowa)
- bóle mięśniowe
- zwiększone napięcie mięśni
- sztywność spowodowana przykurczem lub zablokowaniem stawów
- bóle i zawroty głowy
- wady postawy
- zaburzenia rozwojowe
- pozorne skrócenie kończyn
- zaburzenia czynności powięzi i ścięgien
- przygotowanie do planowanych zabiegów operacyjnych
- po zabiegach operacyjnych
Przeciwwskazania do stosowania terapii manualnej:
- ból nie do zniesienia – brak możliwości zbadania
- choroby skóry w okolicy zabiegowej
- problemy z krzepliwością krwi np. hemofilia, przewlekłe stosowanie dużych dawek antykoagulantów
- zaawansowana osteoporoza
- poważne zaburzenia internistyczne
- ciąża
- brak współpracy ze strony pacjenta
- proces zapalny w fazie ostrej
- choroba nowotworowa
- złamania, zwichnięcia w okresie unieruchomienia
- niewydolność kręgowo-podstawna
Zobacz też: kinesiotaping, laser wysokoenergetyczny, akupunktura
Cena zabiegu: terapia manualna
100 zł /30min
180 zł /60min
Cena 5 zabiegów - 450zł /30min | Cena 10 zabiegów - 850zł /30min
Cena 5 zabiegów - 810zł /60min | Cena 10 zabiegów - 1530zł /60min
* Dla naszych pacjentów przygotowaliśmy specjalny system ratalny. Dowiedz się więcej, kliknij w przycisk poniżej.
+48 502 222 759
Dzwoń i dowiedz się wszystkiego natychmiast!
Strefa Wiedzy
Korekcja opadających powiek – plastyka powiek
Urazy kolana, artroskopia
Kontuzje kolana po nartach Narciarstwo zjazdowe króluje wśród sportów zimowych. Dzięki wypożycz...
Wampirzy lifting. Zalety wampirzego liftingu
Elastyczna, jędrna i dobrze ukrwiona skóra oraz wygładzone zmarszczki to marzenie wielu Ko...
Waginoplastyka – na czym polega?
Waginoplastyka jest coraz chętniej wykonywanym zabiegiem. Potrafi znacząco podnieść jakość życi...