Problem z akceptacją własnego ciała
Rekonstrukcja piersi po mastektomii, to szansa dla kobiet na odbudowanie pozytywnej samooceny. Choroby nowotworowe są coraz częściej rozpoznawane i kwalifikowane do leczenia operacyjnego u coraz większej liczby osób. Wśród najczęściej występujących złośliwych nowotworów jest i rak piersi. Znaczny stopień zaawansowania lub umiejscowienie guza są powodem do przeprowadzenia operacji amputacji piersi (mastektomii). To operacja, która odbija się nie tylko na sylwetce kobiety, ale w ogromnej większości przypadków pozostawia rysę na jej psychice. Kobiety po mastektomii czują się nieatrakcyjne i mają problemy z pogodzeniem się z zaistniałą zmianą w wyglądzie mimo wyleczenia choroby nowotworowej. Tym kobietom, którym brak piersi utrudnia pozytywną samoocenę, a są już wyleczone, chirurgia plastyczna może zaproponować operację rekonstrukcji piersi.
Metody
Jednym z zabiegów pozwalających zrekonstruować wyniosłość piersiową po mastektomii jest rekonstrukcja piersi protezami (wkładkami) silikonowymi. Podczas amputacji pacjentka zostaje pozbawiona naturalnej piersi – gruczołu piersiowego, tkanki tłuszczowej i skóry.
Aby przygotować pacjentkę do zabiegu wszczepienia protezy piersiowej, musimy najpierw wytworzyć specjalną „lożę”, w której umieścimy implant. W tym celu stosujemy ekspander (rozciągacz tkankowy), który w pierwszym etapie odtworzenia wyniosłości piersiowej wszczepiamy pod mięśnie piersiowe i stopniowo wypełniamy roztworem soli fizjologicznej, rozciągając skórę. Po pewnym czasie w tak przygotowanej loży, po usunięciu ekspandera, możemy umieścić docelowy implant.
– mówi dr Krzysztof Szymański z Kliniki Horizon Medical Center
Jeśli kobieta chciałaby uniknąć odtwarzania wyniosłości piersiowej implantem silikonowym, można również użyć do tego własnej tkanki tłuszczowej.
W tym celu proponujemy pacjentkom rekonstrukcję piersi metodą Beauli. Tkanka tłuszczowa którą przeszczepiamy w celu odtworzenia wyniosłości piersiowej jest w pełni tolerowana przez organizm pacjentki, ponieważ jest własną, jedynie pobraną z innej partii ciała.
– kontynuuje dr Szymański
Bezpieczeństwo
Rekonstrukcja piersi po mastektomii nie stanowi problemu w wykonywaniu badań kontrolnych i monitorowania przebiegu leczenia.
– mówi dr Krzysztof Szymański
Obecna wysoko zaawansowana diagnostyka pozwala na skuteczne wykrywanie zmian w piersi nie tylko za pomocą mammografii (co jest utrudnione, gdy kobieta posiada implant), lecz także za pomocą badań USG czy rezonansu magnetycznego. Dlatego pacjentki nie powinny być zaniepokojone zmniejszeniem możliwości wykrycia potencjalnych ognisk nowotworu – gdyż sam zabieg nie stanowi w tym przeszkody, a może stanowić skuteczną terapię pozwalającą zapomnieć o przebytej chorobie.
Metody rekonstrukcji i powiększania piersi:
Powiększanie piersi własną tkanką tłuszczową metodą Beauli
Powiększanie piersi implantami