Proktologia

Proktologia to odrębny dział medycyny zajmujący się chorobami jelita grubego i odbytnicy.
Proktolog jest specjalistą, którego unikamy, nie powinniśmy się krępować takiej wizyty ponieważ może ustrzec od przewlekłego bólu i dyskomfortu.
Proktolog diagnozuje i leczy takie schorzenia jak: hemoroidy, zapalenie jelita grubego, ropień okołoodbytniczy, szczelina odbytu, kłykciny kończyste okolic odbytu

Objawy, które powinny skłonić nas do wizyty u lekarza proktologa:

  • długotrwałe zaparcia lub biegunki,
  • ból podczas wypróżniania się,
  • krew lub śluz w stolcu,
  • często występujące wzdęcia, problemy z gazami
  • pieczenie w okolicach odbytu
  • odczucie niepełnego wypróżnienia

Objawy chorób zapalnych i nowotworowych są uciążliwe i długotrwałe, są też nawracające.

Najczęściej wystarcza jedna wizyta do zdiagnozowania choroby i rozpoczęcia leczenia, które przyniesie odczuwalną ulgę.

We wstępnej fazie wiele chorób z obszaru proktologii można leczyć farmakologicznie, jeżeli choroba jest w zaawansowanym stadium, konieczny jest zabieg chirurgiczny.

Proktologia – diagnostyka

Diagnostykę lekarz zaczyna od wywiadu z pacjentem (nawyki żywieniowe, tryb pracy).
Kolejnym badaniem wstępnym jest badanie per rectum, krępujące dla pacjenta (badanie palcem odbytu), pozwala ocenić stan kanału odbytu i odbytnicy oraz zadecydować o dalszym leczeniu lub badaniach.


Podstawowe badania w proktologii:

  • anoskopia to badanie z wykorzystaniem wziernika, pozwala ocenić stan końcowego odcinka odbytnicy i kanału odbytu,
  • rektoskopia to badanie z wykorzystaniem wziernika, wziernikowanie jest głębsze niż w anoskopii, umożliwia pobranie tkanek do badania histopatologicznego,
  • kolonoskopia to badanie przeprowadzane za pomocą kolonoskopu wprowadzanego przez odbyt. Dzięki kolonoskopii proktolog może obejrzeć wnętrze jelita grubego, pobrać wycinki do badań i wykonać podstawowe  zabiegi takie jak: usunięcie polipów, zatamowanie krwawienia, poszerzenie zwężenia jelitowego.

Badania dodatkowe które mogą być przeprowadzane: USG przezodbytnicze, badanie krwi i kału, prześwietlenie rentgenowskie jelita grubego, test na krew utajoną.

Zabiegi proktologii wykonywane w Klinice Chirurgii Plastycznej Horizon Medical Center:

Kłykciny kończyste to brodawkowate zmiany, które najczęściej są wywołane przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) typu 6 i 11. Kłykciny najczęściej pojawiają się na zewnętrznych narządach płciowych oraz w okolicy odbytu zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.

Choroba hemoroidalna jest zwana inaczej również hemoroidami lub żylakami odbytu polega na powstaniu uwypukleń zmienionych chorobowo na splotach naczyń krwionośnych znajdujących się w kanale odbytu.

Przydatne linki

Strefa Wiedzy

POLECAMY ARTYKUŁY:
DO GÓRY Call Now Button
Pokaż
https://www.facebook.com/Horizon.Medical.Clinic
Schowaj
PolishEnglish