Leczenie migreny | Warszawa. Operacyjne leczenie migreny botuliną

Leczenie migreny (operacja migreny)

Wykonaj zabieg operacyjny na migrenę w Klinice Horizon Medical Center

Operacyjne leczenie migreny to przełom w leczeniu tej przewlekłej i bardzo uciążliwej choroby. Metoda chirurgiczna okazała się bardzo skuteczna w przypadkach opornych na leczenie farmakologiczne. Farmaceutyki bardzo często łagodzą jedynie objawy i nie chronią przed powstawaniem napadów migreny. Natomiast leczenie chirurgiczne polega na usunięciu przyczyny poprzez zredukowanie napięcia mięśni podrażniających gałęzie nerwu trójdzielnego twarzy. Ucisk taki często wywołuje lawinowy łańcuch reakcji prowadzący do wystąpienia napadu migreny.

Ten sposób postępowania został odkryty przypadkiem w roku 2000. Po operacjach usunięcia mięśnia marszczącego brwi, przeprowadzanych w celu likwidacji zmarszczek mimicznych, zaobserwowano u pacjentów chorych na migrenę całkowite wyleczenie lub zmniejszenie częstotliwości i intensywności napadów. Okazało się, że mięsień marszczący brwi może podrażniać nerw trójdzielny. W wyniku przeprowadzonych badań ustalono, że podobnie mogą oddziaływać mięśnie na skroniach i szyi.

Na podstawie wyników leczenia pochodzących z USA, Austrii i Niemiec dobrze udokumentowano zabiegi chirurgiczne przeprowadzane w tych trzech obszarach i potwierdzono ich skuteczność. Kwalifikacja do leczenia i ocenę rokowań przeprowadza się na podstawie testu z wykorzystaniem ostrzykiwania.

Fakty o zabiegu operacyjnym na migrenę:

 • Czas trwania - ok. 60 minut
 • Pełne znieczulenie
 • Brak widocznych blizn
 • Trwałe działanie
 • Likwiduje przyczyny

Migrena

Jest najczęściej występującym przewlekłym schorzeniem na świecie. Szacuje się, że aż 15% populacji cierpi z powodu migreny. Charakterystycznemu przeszywającemu i pulsującemu bólowi połowy głowy towarzyszą prawie zawsze uciążliwe dolegliwości, takie jak: nadwrażliwość na dźwięki, zapachy i światło oraz nudności i wymioty. W migrenie z aurą, napad poprzedzają objawy neurologiczne, zaburzenia widzenia, mowy, czucia, pogorszenie koncentracji, uczucie mrowienia po jednej stronie ciała, a nawet utrata równowagi. Sam napad migreny trwać może nawet do 72 godzin.

Wraz z upływem lat przebieg choroby może się nasilać. Wszystko to powoduje wykluczenie osoby chorej z życia osobistego, towarzyskiego i zawodowego, nawet może wywołać depresję. Nie ma dwóch taki samych przypadków migreny, dlatego przed podjęciem leczenia każdy pacjent musi być dokładnie zdiagnozowany przez lekarza specjalistę.

Fakty o migrenie:

 • Dotyka 15% ludzkiej populacji na świecie
 • Tylko 40% cierpiących jest prawidłowo zdiagnozowanych
 • 70% pacjentów nie jest leczona prawidłowo
 • Powoduje dotkliwe cierpienie
 • Wyklucza z normalnego życia

Przebieg leczenia

Ze względu na specyfikę schorzenia została wdrożona wieloetapowa procedura diagnozowania i leczenia. Ma to na celu maksymalnie precyzyjne rozpoznanie indywidualnych przypadków oraz dobranie efektywnych metod terapii.

1. Kwestionariusz

Migrena jest często mylona z innymi schorzeniami objawiającymi się bólem głowy. Do prawidłowej diagnozy potrzebne jest zebranie maksymalnej ilości informacji m.in. na temat specyfiki dolegliwości, okoliczności w jakich się pojawiają, częstotliwość napadów, długość ich trwania, zachorowań w rodzinie, przyjmowanych lekach, podejmowanych terapiach. Dlatego w pierwszym etapie pacjent proszony jest o wypełnienie szczegółowego kwestionariusza.

Wypełnij kwestionariusz

aby uzyskać pewność, że oferowana metoda leczenia migreny będzie dla Ciebie skuteczna

2. Wywiad i diagnoza

Podczas wizyty u lekarza chirurga na podstawie wypełnionego kwestionariusza i wywiadu z pacjentem stawiana jest diagnoza, określany jest rodzaj migreny oraz zapada decyzja o sposobie leczenia.

3. Test poprzez ostrzykiwanie

Przed interwencją chirurgiczną wykonuje się test poprzez ostrzykiwanie. Jest to symulacja zabiegu. Lekarz wstrzykuje w jeden lub kilka obszarów odpowiedzialnych za podrażnianie gałęzi nerwu. Redukuje to napięcie mięśni i ucisk wywołujący napady migreny. Zabieg trwa kilkanaście minut i nie wymaga żadnego znieczulenia. Tego samego dnia pacjent może wrócić do normalnej aktywności.

4. Obserwacja - dziennik bólu

Pierwsze efekty działania ostrzykiwania pojawiają się po około tygodniu od wykonania testu. W tym etapie pacjent proszony jest o prowadzenie tzw. dziennika bólu. Notuje w nim spostrzeżenia na temat częstotliwości i intensywności napadów migreny. Obserwacja prowadzona jest prze osiem tygodni. Jeśli reakcja organizmu jest pozytywna tzn. ustają objawy lub ich dokuczliwość jest mniejsza o co najmniej 50%, pacjent jest kwalifikowany do przeprowadzenia zabiegu operacyjnego.

5. Zabieg operacyjny

W przeciwieństwie do czasowego działania ostrzykiwania efekty zabiegu operacyjnego są trwałe. Operacja trwa około godzinę i wykonywana jest w pełnym znieczuleniu. Jej przebieg różni się w zależności od obszaru, w którym jest wykonywana.

 • Mięsień marszczący brwi jest usuwany poprzez nacięcie wzdłuż zagięcia powieki. Redukuje to możliwość powstania widocznych blizn.
 • W okolicach skroni operacja przeprowadzana jest laparoskopowo. Do nerwu dostęp uzyskiwany jest poprzez owłosioną skórę głowy.
 • Operacja w okolicy szyi i kości potylicznej przeprowadzana jest na podobnych zasadach.

Zabieg przeprowadzany jest ambulatoryjnie. Pacjent może wyjść z Kliniki tego samego dnia wieczorem. Jednak ze względu na zastosowanie znieczulenia ogólnego nie zaleca się prowadzenia samochodu lub odbywania dalekiej podróży. Poza ustaniem objawów migreny po wykonaniu zabiegu operacyjnego, jedyną zmianą jaką można zaobserwować, jest fakt, że pacjent nie może wywołać zmarszczek między brwiami, a skóra w tej okolicy wygładza się, nawet jeśli była bardzo pomarszczona.

Dzwoń i dowiedz się wszystkiego natychmiast!

Cena zabiegu: leczenie migreny | test migrenowy / operacja migreny

Konsultacja bezpłatnie!

Test migrenowy - 1750 zł /2 obszary | - 2800 zł /4 obszary

Operacja migreny

Operacja okolicy czoła – cena 3600 €
Operacja okolicy potylicznej – cena 3800 €
Operacja okolicy skroni – cena 1900 €

* Dla naszych pacjentów przygotowaliśmy specjalny system ratalny. Dowiedz się więcej, kliknij w przycisk poniżej.

Przydatne linki

Strefa Wiedzy

POLECAMY ARTYKUŁY:
DO GÓRY Call Now Button
Pokaż
https://www.facebook.com/Horizon.Medical.Clinic
Schowaj
PolishEnglish