Fotostarzenie
Wielogodzinne opalanie słońcem nie służy zachowaniu zdrowej i pięknej skóry. Po urlopie zawsze łatwo zauważyć, że skóra stała się przesuszona i mniej elastyczna. „Promieniowanie UVA i UVB powoduje, że w skórze zmniejsza się ilość włókien kolagenowych odpowiedzialnych za jej odpowiednie nawilżenie, jędrność i gładkość. Zaczynają pojawiać się zmarszczki oraz nieestetyczne przebarwienia. Fotostarzenie to problem dla tych, którzy nie stronią od długich kąpieli słonecznych. Wiele moich pacjentek z czasem zaczyna zauważać, iż słońce odgrywa zły wpływ na kondycję skóry. Pojawiające się liczne zmarszczki oraz przebarwienia, które bardzo trudno usunąć, mogą stać się źródłem wielu zmartwień” –mówi lek. med. Anna Płatkowska, lekarz medycyny estetycznej z Kliniki Medycyna Urody.
Ochrona
Aby nie dopuścić do wielu negatywnych konsekwencji związanych z opalaniem powinno się ochraniać skórę już w jego trakcie. Odpowiednie bezpieczeństwo zapewnią kosmetyki z bardzo wysokim filtrem. Pozwoli to ustrzec się przed licznymi oparzeniami, które tak często towarzyszą opalaniu. Gdy jednak przesadzimy ze słońcem, skóra będzie wymagała silnej pielęgnacji i regeneracji. Ukojenie przy lekkich oparzeniach słonecznych mogą dać kosmetyki zawierające pantenol.
Nawilżanie i regeneracja
Najważniejszym krokiem w pielęgnacji skóry po opalaniu jest jej nawilżenie. Balsamy i kremy stosowane na skórę to podstawa. Jednakże działają one jedynie na naskórek, nie wnikając w głębsze warstwy skóry. „Jeśli chcemy doprowadzić do regeneracji w głębokich jej warstwach warto skorzystać z mezoterapii własnym osoczem bogatopłytkowym. Jest to jeden z najpopularniejszych zabiegów umożliwiających wykorzystanie sił witalnych organizmu. Dzięki niemu dochodzi do silnej regeneracji i głębokiego nawilżenia skóry” – mówi lek.med. Edyta Adamczyk-Kutera, lekarz medycyny estetycznej z Kliniki Medycyna Urody. Osocze otrzymuje się w procesie odwirowania krwi. W specjalnie przygotowanym do tego systemie następuje oddzielenie erytrocytów i leukocytów od osocza zawierającego płytki. W ten sposób pozyskuje się osocze bogatopłytkowe, które podaje się pacjentowi za pomocą klasycznej mezoterapii lub za pomocą urządzenia do mikronakłuwania – Dermapen. To bez wątpienia jeden z najskuteczniejszych, a zarazem bezpiecznych zabiegów, który przynosi ulgę opalonej skórze.
W celu poprawy jakości skory możemy również zaproponować pacjentom mezoterapię preparatami na bazie nieusieciowanego kwasu hialuronowego.,, Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem występującym w naszej skórze , a pod wpływem szkodliwego działania UV następuje jego spadek, powodując obniżenie elastyczności skóry. Dostarczenie kwasu do skóry zwiększa jej nawilżenie i znacznie poprawia strukturę. ‘’– mówi lek.med Edyta Adamczyk – Kutera
Inne zabiegi rekomendowane do regeneracji po kąpielach słonecznych to peelingi chemiczne. Jednakże, są one możliwe do wykonania dopiero w przypadku ustąpienia opalenizny. Peelingi wyrównują koloryt skory i są dobrym remedium na powstałe przebarwienia.