Ginekomastia | leczenie, operacja. Zabieg ginekomastii Warszawa cena

Leczenie ginekomastii

Klinika Chirurgii Plastycznej Horizon Medical Center Warszawa

Ginekomastia jest to przerost gruczołu piersiowego u mężczyzn. Występuje w dowolnym okresie życia, zarówno w okreśie niemowlęcym, dojrzewania, dorosłym, jak i starczym. Ginekomastia idiopatyczna (czyli taka, której nie da się określić przyczyn) występuje u około 30 procent zdrowych mężczyzn.

Dla wielu osób ginekomastia jest dotkliwym defektem, który wpływa zarówno na wygląd zewnętrzny jak i działa na psychikę, pogarszając samoocenę. Chirurgia plastyczna daje możliwość szybkiego i relatywnie niedrogiego rozwiązania tego problemu (w przypadku ginekomastii idiopatycznej).

Objawy ginekomastii

Ginekomastia objawia się nadmiernym przerostem gruczołów piersiowych, zazwyczaj obustronnego powiększenia sutka, choć czasami może to być powiększenie sutka jednostronne. Sutki są obrzmiałe, czasami bolesne, pojawia się ciemniejsze zabarwienie otoczek i brodawek sutkowych.

Należy wyróżnić ginekomastię rzekomą, przy której dochodzi do przerostu tkanki tłuszczowej, ale nie dochodzi jednak do przerostu tkanki gruczołowej sutka. Lekarz na podstawie badania fizykalnego jest w stanie zdiagnozować ginekomastię. Jednak dla 100% pewności i rozpoznania przyczyn ginekomastii niezbędne są badania usg gruczołów sutkowych, usg jamy brzusznej, usg jąder. Czasami zachodzi potrzeba wykonania usg tarczycy oraz badań laboratoryjnych.

Przyczyny ginekomastii

Przyczyn ginekomastii może być wiele. Ze względu na sposób powstawania wyróżniamy ginekomastię fizjologiczną (dotyka chłopców w okresie dojrzewania), której przyczyną jest zwiększony poziom estradiolu (żeńskiego hormonu płciowego).
Kolejną odmianą ginekomastii  jest ginekomastia patologiczna, która najczęściej dotyczy mężczyzn otyłych.
Ginekomastia patologiczna może też występować u mężczyzn, którzy cierpią z powodu guza jądra lub innego hormonalnie czynnego guza, np. guz nadnerczy. Do rozwoju ginekomastii patologicznej przyczynia się także marskość wątroby, niewydolność nerek, nadczynność tarczycy oraz zażywanie niektórych leków.
W ok. 50% przypadków ginekomastii nie udaje się ustalić przyczyny - jest to tzw. ginekomastia idiopatyczna.

Leczenie ginekomastii

Leczenie ginekomastii zależy od przyczyn u jej podłoża.
Ginekomastię idiopatyczną można leczyć operacyjnie,
Ginekomastia fizjologiczna nie wymaga leczenia i z czasem ustępuje.
Ginekomastia patologiczna jest bardziej złożona co do leczenia. Jeżeli przyczyną są leki należy je zmienić (na lepiej tolerowane) za zgodą lekarza. W przypadku nowotworu, chorób wątroby, nerek i tarczycy, konieczne jest leczenie choroby podstawowej.

Ginekomastia

Leczenie ginekomastii

Fakty o operacji ginekomastii:

  • Czas trwania – ok. 60-120 minut
  • Wizyty kontrolne – 2x
  • Rekonwalescencja – 7-10 dni

Na standardowe etapy zabiegu składają się:

Ginekomastia i okres tuż po zabiegu

Obejmuje zabieg chirurgiczny w obrębie klatki piersiowej, wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Pacjent może wrócić do domu następnego dnia po zabiegu.

Rekonwalescencja po ginekomastii

Tuż po operacji, w okolicy poddanej zabiegowi pojawiają się siniaki i obrzęki. Często występują również dolegliwości bólowe, trwające do kilku dni po zabiegu. Ich nasilenie można kontrolować dobranymi przez lekarza środkami przeciwbólowymi. Ból ustępuje po około 7-14 dniach. Przez 3-4 tygodnie po operacji należy stale nosić specjalną opaskę uciskową na klatkę piersiową.

Kontrole po zabiegu ginekomastii

Po 7 dniach lekarz zdejmuje szwy. Wizyty kontrolne zalecane są po miesiącu, trzech miesiącach i pół roku od wykonania zabiegu.

Efekty zabiegu ginekomastii

Efekty są trwałe.

Przed wizytą

Przed operacją ginekomastii pacjent kierowany jest najpierw na konsultację u chirurga plastyka, który szczegółowo opowiada o zabiegu, o jego przebiegu i informuje o ostatecznym efekcie. Konsultacja to także dobry moment by porozmawiać o swoich wątpliwościach oraz zadać pytania, na które lekarz podczas niej odpowie. Zachęcamy pacjentów, by przed tą wizytą przygotowali listę nurtujących ich pytań.

Czytaj więcej: Jak walczyć z ginekomastią?

Leczenie ginekomastii cena:

8 000 - 12 000 zł

* Cena ostateczna ustalana podczas konsultacji z lekarzem. Cena zależy od stopnia zaawansowania zabiegu.

* Dla naszych pacjentów przygotowaliśmy specjalny system ratalny. Dowiedz się więcej, kliknij w przycisk poniżej.

Dzwoń i dowiedz się wszystkiego natychmiast!

Przydatne linki

Strefa Wiedzy

POLECAMY ARTYKUŁY:
DO GÓRY Call Now Button
Pokaż
https://www.facebook.com/Horizon.Medical.Clinic
Schowaj
PolishEnglish