Endoproteza stawu biodrowego

Wykonaj zabieg w Klinice Medycyny Regeneracyjnej Horizon Medical Center

Zwyrodnienie stawu biodrowego wywołuje nieustanny ból, ogranicza sprawność ruchową, a po pewnym czasie prowadzi nawet do inwalidztwa. Dzięki rozwojowi medycyny – endoproteza biodra czyli sztuczny staw biodrowy pozwala szybko odzyskać pełną swobodę ruchów.

Leczenie obejmuje następujące zasady postępowania:

  • profilaktykę,
  • leczenie zachowawcze (połączenie leczenia farmakologicznego, rehabilitacyjnego oraz fizykoterapeutycznego),
  • leczenie operacyjne,
  • zabieg wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego (endoprotezoplastyka).

Endoproteza stawu biodrowego

Fakty o zabiegu endoproteza stawu biodrowego:

  • Czas trwania – ok. 90-120 minut
  • Wizyty kontrolne – 2x
  • Rekonwalescencja – 6-10 tygodni

Przyczyny zwyrodnienia stawu biodrowego

Przyczyna zwyrodnień pierwotnych stawu biodrowego nie jest jeszcze do końca poznana. Specjaliści przypuszczają, że powstają, gdy zachwiany jest metabolizm chrząstki stawowej lub dochodzi do zmiany w składzie płynu stawowego. W obu przypadkach chrząstka jest niedożywiona. Wśród przyczyn wtórnych wymienia się wady budowy. Nieprawidłowo zbudowany staw ma zbyt płytką panewkę, czyli zagłębienie w miednicy. W czasie poruszania stawem część głowy kości udowej wyślizguje się poza panewkę, a to prowadzi do uszkodzenia stawu biodrowego. Rozwojowi choroby sprzyja wysoki poziom cholesterolu i trójgliceryd.

Leczenie
Metody leczenia zwyrodnień stawu biodrowego zależą od stopnia zaawansowania kontuzji, reakcji chorego na ból.

Endoprotezoplastyka na czym polega ?
Zabieg wszczepienia polega na całkowitej wymianie stawu biodrowego. Jest to jedyna metoda umożliwiająca chodzenie bez odczuwania bólu. Większość endoprotez stawu biodrowego składa się z trzech zasadniczych elementów: tytanowego trzpienia, ceramicznej główki oraz panewki z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Protezy te różni zasadniczo tylko sposób mocowania w kości i stąd wyróżnia się protezy cementowe, osadzane na cemencie podobnie jak „plomba zębowa”, oraz protezy bezcementowe, implantowane na zasadzie zaklinowania, a następnie wgojenia kostnego. Niejednokrotnie słaba wytrzymałość mechaniczna kości uniemożliwia zaimplantowanie protezy bezcementowej.

Długość pobytu:
Pobyt w klinice trwa średnio od 5 do 7 dni i kończy się na wstępnej rehabilitacji umożliwiającej sprawne chodzenie o kulach. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania kontuzji.

Jak wygląda zabieg endoprotezy biodra?
Zabieg trwa od 2 do 4 godzin. Chorą tkankę chrzęstną i kość biodra zastępuje się endoprotezą. Proteza wstawiana jest do rdzenia kości udowej i mocowana, np. za pomocą specjalnego cementu. Endoproteza biodra posiada mikroskopijne pory służące do tego, by kość w nie wrastała, w pełni integrując się z protezą. Po operacji pacjent trafia na obserwację.

Przed wizytą warto wiedzieć:

Przed zabiegiem pacjent kierowany jest najpierw na konsultację u ortopedy, który szczegółowo opowiada o jego przebiegu i informuje o jego ostatecznych efekcie. Konsultacja to także dobry moment by porozmawiać o swoich wątpliwościach oraz zadać pytania, na które lekarz podczas niej odpowie. Zachęcamy pacjentów, by przed tą wizytą przygotowali listę nurtujących ich pytań.

Czytaj więcej: Jak wygląda wstawienie endoprotezy stawu biodrowego?

Cena zabiegu: Endoproteza stawu biodrowego

od 18 000 zł

* Cena ostateczna ustalana podczas konsultacji z lekarzem. Cena zależy od stopnia zaawansowania zabiegu

* Dla naszych pacjentów przygotowaliśmy specjalny system ratalny. Dowiedz się więcej, kliknij w przycisk poniżej.

Dzwoń i dowiedz się wszystkiego natychmiast!

Przydatne linki

Strefa Wiedzy

POLECAMY ARTYKUŁY:
DO GÓRY Call Now Button
Pokaż
https://www.facebook.com/Horizon.Medical.Clinic
Schowaj
PolishEnglish