Endoproteza biodra cena Warszawa. Endoproteza stawu biodrowego

Endoproteza stawu biodrowego

Klinika Ortopedii Horizon Medical Center Warszawa

Endoproteza biodra jest to implant, zastępujący zdegenerowany staw biodrowy. Pełna endoproteza stawu biodrowego składa się z dwóch części: sztucznej panewki stawu i kuli (sztucznej głowy kości udowej), połączonej trzpieniem z trzonem kości udowej. W zależności od zaawansowania zmian zwyrodnieniowych lekarz może założyć protezę pełną lub częściową. Częściowa endoproteza to wymiana głowy kości udowej i pozostawienie panewki w stanie pierwotnym, lub wymiana samej panewki, a na głowę kości udowej lekarz zakłada osłonę (kapę). Lekarz podejmuje decyzję w zależności od stopnia zmian.

Zwyrodnienie stawu biodrowego wywołuje nieustanny ból, ogranicza sprawność ruchową, a po pewnym czasie prowadzi nawet do inwalidztwa. Dzięki rozwojowi medycyny – endoproteza biodra czyli sztuczny staw biodrowy pozwala szybko odzyskać pełną swobodę ruchów.

Leczenie obejmuje następujące zasady postępowania:

  • profilaktykę,
  • leczenie zachowawcze (połączenie leczenia farmakologicznego, rehabilitacyjnego oraz fizykoterapeutycznego),
  • leczenie operacyjne,
  • zabieg wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego (endoprotezoplastyka).
Endoproteza stawu biodrowego. Endoproteza biodra Warszawa

Endoproteza biodra

Fakty o zabiegu endoproteza stawu biodrowego:

  • Czas trwania – ok. 90-120 minut
  • Wizyty kontrolne – 2x
  • Rekonwalescencja – 6-10 tygodni

Przyczyny zwyrodnienia stawu biodrowego

Przyczyna zwyrodnień pierwotnych stawu biodrowego nie jest jeszcze do końca poznana. Specjaliści przypuszczają, że powstają, gdy zachwiany jest metabolizm chrząstki stawowej lub dochodzi do zmiany w składzie płynu stawowego. W obu przypadkach chrząstka jest niedożywiona. Wśród przyczyn wtórnych wymienia się wady budowy. Nieprawidłowo zbudowany staw ma zbyt płytką panewkę, czyli zagłębienie w miednicy. W czasie poruszania stawem część głowy kości udowej wyślizguje się poza panewkę, a to prowadzi do uszkodzenia stawu biodrowego. Rozwojowi choroby sprzyja wysoki poziom cholesterolu i trójgliceryd.

Leczenie zwyrodnienia stawu

Metody leczenia zwyrodnień stawu biodrowego zależą od stopnia zaawansowania kontuzji, reakcji chorego na ból.

Endoprotezoplastyka na czym polega?

Zabieg wszczepienia polega na całkowitej wymianie stawu biodrowego. Jest to jedyna metoda umożliwiająca chodzenie bez odczuwania bólu. Większość endoprotez stawu biodrowego składa się z trzech zasadniczych elementów: tytanowego trzpienia, ceramicznej główki oraz panewki z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Protezy te różni zasadniczo tylko sposób mocowania w kości i stąd wyróżnia się protezy cementowe, osadzane na cemencie podobnie jak „plomba zębowa”, oraz protezy bezcementowe, implantowane na zasadzie zaklinowania, a następnie wgojenia kostnego. Niejednokrotnie słaba wytrzymałość mechaniczna kości uniemożliwia zaimplantowanie protezy bezcementowej.

Długość pobytu w klinice:

Pobyt w klinice trwa średnio od 5 do 7 dni i kończy się na wstępnej rehabilitacji umożliwiającej sprawne chodzenie o kulach. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania kontuzji.

Przebieg zabiegu endoprotezy biodra

Zabieg trwa od 2 do 4 godzin. Chorą tkankę chrzęstną i kość biodra zastępuje się endoprotezą. Proteza wstawiana jest do rdzenia kości udowej i mocowana, np. za pomocą specjalnego cementu. Endoproteza biodra posiada mikroskopijne pory służące do tego, by kość w nie wrastała, w pełni integrując się z protezą. Po operacji pacjent trafia na obserwację.

Przed wizytą:

Przed zabiegiem pacjent kierowany jest najpierw na konsultację u ortopedy, który szczegółowo opowiada o jego przebiegu i informuje o jego ostatecznych efekcie. Konsultacja to także dobry moment by porozmawiać o swoich wątpliwościach oraz zadać pytania, na które lekarz podczas niej odpowie. Zachęcamy pacjentów, by przed tą wizytą przygotowali listę nurtujących ich pytań.

Czytaj więcej: Zwyrodnienie stawu biodrowego

Endoproteza stawu biodrowego cena:

od 18 000 zł

* Cena ostateczna ustalana podczas konsultacji z lekarzem. Cena zależy od stopnia zaawansowania zabiegu

* Dla naszych pacjentów przygotowaliśmy specjalny system ratalny. Dowiedz się więcej, kliknij w przycisk poniżej.

Dzwoń i dowiedz się wszystkiego natychmiast!

Przydatne linki

Strefa Wiedzy

POLECAMY ARTYKUŁY:
DO GÓRY Call Now Button
Pokaż
https://www.facebook.com/Horizon.Medical.Clinic
Schowaj
PolishEnglish