Krew widujemy niemal na co dzień i nie tylko w filmach kryminalnych, jednak nasza wiedza na jej temat często jest ograniczona. Krew stanowi około 9 procent naszego ciała, a średnio na jeden kilogram wagi przypada 75 mililitrów tej zawiesiny. Zdrowy człowiek ma w swoim organizmie około 6 litrów krwi, która pracuje na obszarze całego ciała. Do czego jest nam potrzebna krew i w jaki inny sposób możemy jej użyć?
Skład krwi i jej zadania
Najważniejszym zadaniem, jakie stoi przed krwią, jest łączenie ze sobą poszczególnych układów organizmu. Krew odpowiada między innymi za transport tlenu do poszczególnych komórek. Jej stały ruch zapewnia serce, które działa niczym ogromna pompa. Krew składa się z osocza oraz komórek, które odpowiadają za poszczególne funkcje tego składnika. Komórki można podzielić na:
- krwinki czerwone – inaczej zwane erytrocytami. odpowiadają za zaopatrywanie w tlen wszystkich komórek w organizmie,
- krwinki białe – czyli leukocyty, to komórki, które odpowiadają za odporność organizmu. Ich zadaniem jest tak zwana odpowiedź immunologiczna,
- płytki krwi – nazywane trombocytami, to przenośne zestawy naprawcze, które stymulują wzrost komórek mięśni gładkich i naczyń. To także one odpowiadają za prawidłowe krzepnięcie krwi.
Jak zadbać o układ krwionośny?
Jak widać, układ krwionośny ma niezwykle duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. W zasadzie bez niego nasze ciało nie będzie w ogóle działało. Już niewielkie obniżenie poziomu krwi w organizmie, wynikające z silnego skaleczenia, czy krwiodawstwa, może prowadzić do znacznego osłabienia. Jej słaba jakość z kolei może stać się przyczyną wielu uciążliwych schorzeń. Co zatem zrobić, żeby zadbać o jakość układu krwionośnego?
Przede wszystkim należy zadbać o to, żeby we krwi znajdowało się jak najmniej tłuszczu. To właśnie on przyklejając się do ścianek naczyń krwionośnych może prowadzić do zakrzepów i miażdżycy żył. Tłuszcz we krwi tworzy się z nadmiaru cukru, który spożywamy. Żeby uniknąć zmian w układzie krwionośnym powinniśmy konsumować nie więcej, niż dwadzieścia pięć gramów cukru w ciągu doby. To równowartość pięciu łyżeczek cukru, które niektórzy wsypują już do dwóch porannych kaw.
Czy krew może poprawić nasz wygląd?
Z uwagi na specyficzne właściwości krwi, a przede wszystkim płytek krwi, w medycynie estetycznej wykorzystuje się ją do regeneracji skóry. Materiał pobrany od pacjenta po odpowiedniej obróbce może być podawany miejscowo. Taki zabieg ma pomagać podczas usuwania blizn, spłycenia bruzd na skórze, a także przy wygładzaniu i modelowaniu skóry, a nawet usuwaniu przebarwień.
Jedną z placówek, które mają spore doświadczenie w realizacji tego typu zabiegów jest klinika Horizon Medical Center. Podczas konsultacji każdy z pacjentów może się dowiedzieć w jaki sposób terapia osoczem bogatopłytkowym może wpłynąć na poprawę zdrowia i wyglądu.