Badanie cytologiczne | Warszawa. Cytologia cena. Opinie o zabiegu

Cytologia (badanie cytologiczne)

Klinika Ginekologii Estetycznej Horizon Medical Center Warszawa

Cytologia to podstawowe badanie ginekologiczne w celu profilaktyki w kierunku raka szyjki macicy.

Co wykrywa badanie cytologiczne?

Badanie cytologiczne, czyli inaczej wymaz z szyjki macicy, jest podstawowym badaniem profilaktycznym raka szyjki macicy. Badanie powinny przeprowadzać zarówno nastolatki, młode kobiety jak też kobiety w wieku rozrodczym. Dzięki badaniu cytologii udaje się zapobiec około 60–80% przypadków raka szyjki macicy, gdyż cytologia pozwala na wykrycie go jeszcze w stadium przedinwazyjnym, kiedy jest w pełni wyleczalny. Cytologia pozwala również stwierdzić zakażenie różnymi wirusami np. wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), które ma związek z tym nowotworem.

Badanie cytologiczne jest wykorzystywana nie tylko w celu wczesnego wykrywania ewentualnych zmian nowotworowych, lecz także w celu kontroli leczenia zachowawczego i operacyjnego nadżerki tarczy szyjki macicy, diagnostyki stanu nabłonka pochwy, oceny działania leków hormonalnych i określenia terminu owulacji i czasu trwania II fazy cyklu.

Cytologia (badanie cytologiczne) Warszawa Mokotów cena

Cytologia (badanie cytologiczne)

Fakty o zabiegu cytologia

  • Czas trwania – ok. 20 minut

Jak się przygotować do badania?

Wymazu z szyjki macicy nie pobiera się w czasie miesiączki. Na cytologię najlepiej zgłaszaj się między czwartym dniem po miesiączce, a czwartym dniem poprzedzającym kolejną.

Odczekaj też choć dwa dni, jeśli stosowałaś jakiekolwiek środki dopochwowe (np. lecznicze, antykoncepcyjne) lub irygacje.

Warto również wiedzieć, że przed badaniem cytologicznym nie można współżyć.

Poza tym nie należy poddawać się badaniu ginekologicznemu w ciągu 24 godzin przed planowaną cytologią.

W przypadku infekcji intymnej (mogą o tym świadczyć upławy, swędzenie, pieczenie) badanie lepiej zrobić po wyleczeniu schorzenia, ponieważ z powodu istniejącego stanu zapalnego pobrany przez ginekologa wymaz może nie nadawać się do oceny.

Kiedy po raz pierwszy wykonać badanie cytologiczne?

Pierwszy raz powinnyśmy wykonać cytologię w wieku 20-25 lat lub wkrótce po rozpoczęciu życia płciowego (najpóźniej 3 lata po rozpoczęciu współżycia). Im wcześniej dziewczyna przechodzi inicjację seksualną, tym wcześniej powinna zrobić pierwsza cytologię.

Cytologia – jak często robić cytologię?

Badanie cytologiczne powinno być robione raz w roku, a jeśli wykonuje się cytologię na podłożu płynnym – co 2 lata. Jeżeli 3 kolejne wyniki są prawidłowe, kobiety 30-letnie lub starsze mogą być badane co 2–3 lata.

Kobiety, które często zmieniają partnerów seksualnych powinny jednak robić je co roku. Wraz z ilością partnerów rośnie bowiem ryzyko zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, którego kilka odmian jest kancerogennych. Przy takim trybie życia warto wykonywać co jakiś czas także test na obecność wirusa HPV.

W 80 proc. przypadków organizm radzi sobie z wirusem samodzielnie i zwalcza go. Jednak u ok. 20 procent zarażonych kobiet wirus może spowodować raka szyjki macicy. Jeśli wirus zostanie wykryty dalsze postępowanie trzeba ustalić z lekarzem, a cytologię robić co najmniej raz do roku.

Również inne kobiety należące do grupy podwyższonego ryzyka raka szyjki macicy (zakażenie HIV lub HPV, obniżona odporność, wcześniejsze leczenie z powodu nadżerki lub dysplazji, czyli stanu przedrakowego szyjki macicy) powinny wykonywać badanie co roku, a nawet częściej, jeśli tak zaleci ginekolog. Najbezpieczniej jednak jest zgłaszać się co rok, ponieważ niewielka część wyników jest fałszywie negatywna, nie zawsze bowiem wymaz zostaje fachowo pobrany lub też oceniony w laboratorium.

Z kolei u kobiet ciężarnych cytologię wykonuje się dwukrotnie: w I i III trymestrze ciąży, tj. w okresie 1-3 i 7-9 miesiąca ciąży.

Czytaj więcej: Badanie cytologiczne

Badanie cytologiczne cena:

od 200 zł

* Cena ostateczna ustalana podczas konsultacji z lekarzem. Cena zależy od stopnia zaawansowania zabiegu.

* Dla naszych pacjentów przygotowaliśmy specjalny system ratalny. Dowiedz się więcej, kliknij w przycisk poniżej.

Dzwoń i dowiedz się wszystkiego natychmiast!

Przydatne linki

Strefa Wiedzy

POLECAMY ARTYKUŁY:
DO GÓRY Call Now Button
Pokaż
https://www.facebook.com/Horizon.Medical.Clinic
Schowaj
PolishEnglish