Botoks / toksyna botulinowa

Klinika Medycyny Estetycznej Horizon Medical Center Warszawa

Botoks to inaczej toksyna botulinowa typu A, wytwarzana w warunkach beztlenowych przez bakterie Clostridium botulinum. Mimo, że jej popularna nazwa – jad kiełbasiany – może przerażać (podobnie jak fakt, że jest to jedna z najsilniejszych trucizn występujących naturalnie), ma ona szerokie zastosowanie w neurologii, dermatologii i medycynie estetycznej, a jej lecznicze zastosowanie nieustannie się poszerza.

Zabieg botoksu zawdzięcza swoją sławę celebrytom, którzy coraz częściej przyznają się do jego stosowania – to dzięki niemu w małoinwazyjny sposób wygładzane są zmarszczki mimiczne: zmarszczki na czole, tzw. kurze łapki oraz lwia zmarszczka (pionowa, między brwiami). Co ciekawe, stosuje się go również do uniesienia opadających kącików ust, poprawy jędrności szyi, redukcji tzw. zmarszczek palacza nad górną wargą, powiększenia ust, leczenia bruksizmu, a nawet – nadmiernej potliwości.

Jak działa botoks?

Wstrzyknięcie botoksu w okolice zmarszczki powoduje zablokowanie przechodzenia bodźców z nerwów do mięśni twarzy. Wstrzymuje to skurcze mięśni, prowadzi do rozluźnienia skóry i zapobiega jej nieestetycznemu marszczeniu się. Skutkiem jest zniknięcie zmarszczek przy jednoczesnym braku zmiany rysów twarzy oraz uzyskanie naturalnego efektu wizualnego.

Co bardzo ważne, toksyna botulinowa działa tylko w obrębie mięśni, do których została wprowadzona, przez co nie jest niebezpieczna dla organizmu.

Botoks - usuwanie zmarszczek. Botox Warszawa cena

Botoks - zabieg usuwania zmarszczek

Fakty o zabiegu botoksem:

  • Czas trwania – 20-40 minut
  • Powtórzenia – wg. zaleceń lekarza
  • Rekonwalescencja – 1-3 dni

Jak wygląda zabieg wstrzykiwania botoksu?

Cała procedura wstrzyknięcia botoksu trwa kilkanaście minut. Przez cały zabieg pacjent pozostaje w pozycji siedzącej. Preparat, po wcześniejszym schłodzeniu skóry, wprowadzany jest w wybrane miejsca przy użyciu strzykawki z bardzo cienką igłą.

Ból odczuwalny w trakcie zabiegu porównuje się do ugryzienia mrówki – nie jest on więc uciążliwy, dlatego nie ma potrzeby aplikacji znieczulenia miejscowego, a niemal natychmiast po nim można wrócić do codziennej aktywności (należy jednak przestrzegać zaleceń lekarza – m.in. nie należy dotykać twarzy, schylać się i kłaść, ponieważ może to spowodować przemieszczenie się botoksu pod skórą, przez co pożądany efekt nie zostanie osiągnięty. Nie wolno również spożywać alkoholu przed i po zabiegu, gdyż może to wywołać skutki uboczne).

Działanie botoksu rozpoczyna się po około 7 dniach. Pełny efekt uzyskuje się w okresie do dwóch tygodni od wykonania zabiegu.

Zastosowanie botoksu znajduje zastosowanie u pacjentów, którzy chcą:

  • zredukować zmarszczki w okolicy ust i oczy
  • zredukować fałdy nosowo-wargowe, zmarszczki między nosem i ustami
  • uwydatnić usta
  • poprawić owal twarzy
  • poprawić kształt brody, uszu lub nosa
  • odmłodzić wygląd kolan lub łokci
  • zmienić wygląd okolic intymnych

Bezpieczeństwo stosowania botoksu i skutki uboczne

Botoks, chociaż jest bardzo silną toksyną, podawany jest w niewielkich, nieszkodliwych ilościach. Nie jest wchłaniany przez organizm, przez co działa miejscowo. Dla bezpieczeństwa kluczowe jest jednak, aby zabieg był wykonany przez lekarza specjalistę. Specjaliści z Horizon Medical Center podkreślają, że w wyniku nieumiejętnego wprowadzenia toksyny botulinowej do organizmu przez osobę do tego nieupoważnioną, może dojść do tzw. „zamrożenia” mimiki twarzy w wyniku porażenia mięśni, które ustępuje dopiero po kilku miesiącach. Ryzyko wystąpienia efektów ubocznych przy profesjonalnie przeprowadzonej procedurze wynosi około 2% i są to najczęściej bóle głowy, nudności i wymioty, a rzadziej – objawy zbliżone do grypy. W większości przypadków są one jednak krótkotrwałe.

Przed wizytą:

Przed zabiegiem wstrzyknięcia botoksu pacjent kierowany jest najpierw na konsultację u specjalisty medycyny estetycznej, który szczegółowo opowiada o jego przebiegu i informuje o jego ostatecznych efekcie. Konsultacja to także dobry moment by porozmawiać o swoich wątpliwościach oraz zadać pytania, na które lekarz podczas niej odpowie. Zachęcamy pacjentów, by przed tą wizytą przygotowali listę nurtujących ich pytań.

Czytaj więcej: Botulina czy kwas hialuronowy?

Botoks cena:

od 600 zł

za jedną okolicę

* Cena ostateczna ustalana podczas konsultacji z lekarzem. Cena zależy od stopnia zaawansowania zabiegu.

* Dla naszych pacjentów przygotowaliśmy specjalny system ratalny. Dowiedz się więcej, kliknij w przycisk poniżej.

Dzwoń i dowiedz się wszystkiego natychmiast!

Przydatne linki

Strefa Wiedzy

POLECAMY ARTYKUŁY:
DO GÓRY Call Now Button
Pokaż
https://www.facebook.com/Horizon.Medical.Clinic
Schowaj
PolishEnglish